WAŻNE W CZASIE PANDEMII

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
5 maja 2020

Wprowadzone w ostatnim czasie ograniczenia, związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19 wywołanej wirusem SARS-CoV-2  zmieniły funkcjonowanie lub całkowicie ograniczyły działanie wielu instytucji.

Czas przymusowej izolacji, to czas szczególnie trudny dla osób zagrożonych przemocą w rodzinie,  w tym: dzieci, osób starszych, osób niepełnosprawnych.

Sytuacja przymusowej izolacji w wielu przypadkach powoduje złość, rozdrażnienie, zniecierpliwienie, niepokój, frustrację. Atmosfera napięcia, wprowadzane ograniczenia, codzienny przekaz medialny to często impulsy powodujące agresję u dorosłych.

W wielu rodzinach nasila się zjawisko odosobnienia, zagrożenie wystąpienia zachowań agresywnych w stosunku do domowników, jak również nasila się przemoc wcześniej występująca.

Ważne jest aby reagować na niepokojące sygnały docierające z najbliższego otoczenia.

Pomoc sąsiedzka może się okazać cenną informacją i sygnałem do podjęcia działań interwencyjnych, które w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia będą podejmowane działania interwencyjne w środowisku przy zachowaniu maksymalnych środków bezpieczeństwa.

Przemoc w rodzinie jest problemem, który może dotknąć każdego człowieka. Nie ma znaczenia ani wiek, ani rodzaj wykształcenia, ani pozycja społeczna czy wykonywany zawód.

Pliki do pobrania