Jesteś tutaj: Start / STOP FAS

STOP FAS

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Stop FAS. Kampania społeczna w Srokowie 2023

Przejdź do - Stop FAS. Kampania społeczna w Srokowie 2023

Centrum Usług Społecznych w Srokowie i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przy wójcie Gminy Srokowo włączyły się po raz kolejny do Kampanii STOP FAS.

Na 9 września przypada Światowy Dzień FAS. Związana z tym kampania rozpoczęła się w województwie pomorskim w 2014 roku z inicjatywy lek. med. Grażyny Rymaszewskiej z Fundacji „Trzeźwość”.

FAS - Fetal Alcohol Syndrome - Alkoholowy Zespół Płodowy

Fas dotyka dzieci, których matki będąc w ciąży piły alkohol.

Cele kampanii:
* Zmniejszenie liczby dzieci narażonych na kontakt z alkoholem w życiu płodowym, a co za tym idzie zmniejszenie liczby dzieci dotkniętych FAS i innymi poalkoholowymi zaburzeniami.
* Organizowanie pomocy tym dzieciom oraz ich rodzicom i opiekunom.
 
 
27 marca 2024
Czytaj więcej o: Stop FAS. Kampania społeczna w Srokowie 2023

9 wrzesień - Światowy Dzień FAS (Alkoholowy zespół płodowy)

Dzień Fas ma na celu uświadomienie przyszłym matkom jakie negatywne skutki na nienarodzone dziecko ma spożycie nawet najmniejszej ilości alkoholu.

9 września 2021
Czytaj więcej o: 9 wrzesień - Światowy Dzień FAS (Alkoholowy zespół płodowy)

Kampania „STOP FAS” wrzesień 2018

Przejdź do - Kampania „STOP FAS” wrzesień 2018

Uczestnicy I edycji projektu „ Aktywizacja społeczno- zawodowa w Gminie Srokowo” i pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Srokowie włączyli się po raz kolejny do udziału w Kampanii „STOP FAS”. Kampania była promowana poprzez ubranie koszulek z napisem „Woda-tak. Alkohol – nie” i rozdawanie mieszkańcom materiałów informacyjno- edukacyjnych na temat prowadzonej Kampanii podczas wydarzenia lokalnego jakim był PIKNIK MALUCHA 8 września 2018 r.

31 października 2019
Czytaj więcej o: Kampania „STOP FAS” wrzesień 2018

Obchody Światowego Dnia FAS w Srokowie

Przejdź do - Obchody Światowego Dnia FAS w Srokowie

Uczniowie i pedagog z Gimnazjum Nr 1 w Srokowie, pracownicy GOPS, GOK i Urzędu Gminy, którzy włączyli się w Kampanię STOP FAS dzisiaj pracują w żółtych koszulkach. W ten sposób solidaryzujemy się z wszystkimi organizatorami Obchodów Światowego Dnia FAS. Jednocześnie poprzez nasze działania chcemy wpływać na świadomość naszego społeczeństwa i przyszłych mam. Oczywiście naszą Kampanię wspiera Wójt Gminy Srokowo. Kolejne działania 14 i 18 września.

9 września 2016

Spoty promocyjne FAS

Przejdź do - Spoty promocyjne FAS

Zapraszamy do zapoznania się ze spotami promującymi Kampanię "STOP FAS".

8 września 2017
Czytaj więcej o: Spoty promocyjne FAS

Picie alkoholu przez kobiety w ciąży FAS i inne poalkoholowe zaburzenia płodu

O tym, że alkohol przenika przez łożysko i dostaje się do krwi rozwijającego dziecka, a wraz z nią do wszystkich części jego ciała, wiemy stosunkowo niedawno, bo dopiero od połowy XX wieku. Do tego czasu lekarze nie tylko nie przestrzegali kobiet w ciąży przed piciem alkoholu, ale nawet zalecali wypicie, od czasu do czasu, kieliszka czerwonego wina. Przekonanie, że niewielkie ilości alkoholu nie zaszkodzą dziecku, a wypicie lampki czerwonego wina jest nawet wskazane, nadal funkcjonuje w świadomości społecznej. Niestety również niektórzy lekarze tak uważają.

8 września 2016
Czytaj więcej o: Picie alkoholu przez kobiety w ciąży FAS i inne poalkoholowe zaburzenia płodu