KAMPANIA „BIAŁEJ WSTĄŻKI” 25 listopada - 10 grudnia 2021 16 DNI PRZECIW PRZEMOCY

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 listopada 2021

Epidemia koronawirusa, nie ustępuje, chociaż jest szczepionka która łagodzi przebieg choroby.  
Nadal też mierzymy się z jedną z najgorszych epidemii, jaką jest epidemia przemocy. Lekarstwem na nią jest miłość, szacunek, wrażliwość, życzliwość. Tak po prostu...., a może aż?

Geneza kampanii

6 grudnia 1989 roku na politechnice w Montrealu mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 13 ranił, twierdząc, że nie skończył studiów technicznych, ponieważ dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni.  Dwa  lata  później  Kanadyjczycy  postanowili  włączyć  się  w  akcję  walki  z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, chcąc się przeciwstawić  przemocy:  fizycznej,  psychicznej  i  seksualnej  stosowanej  wobec  kobiet. W ciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tys. Kanadyjczyków założyło białą wstążkę, a wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.

Kampania na świecie

Kampania „Białej Wstążki” realizowana jest na całym świecie w dniach od 25 listopada do 10 grudnia. Znana jest pod nazwą – „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet”. Dzień 25 listopada rozpoczynający kampanię to Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a dzień 10 grudnia,  kończący  kampanię  jest  Międzynarodowym  Dniem  Praw  Człowieka. Podkreśla to, że stosowanie przemocy jest naruszeniem praw człowieka.

Dlaczego biała wstążka?

O co chodzi z białą wstążką? Co symbolizuje?
Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny do tego, że nigdy nie będzie on jej stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet. Gdy chronimy  kobiety-  ofiary  przemocy  domowej-  to  chronimy  też  dzieci. Są  one zazwyczaj są bezpośrednimi świadkami przemocy domowej, co więcej: doświadczają jej, zatem niewątpliwie potrzebują pomocy. Dzieci, które wzrastają w szacunku, potrafią szanować innych.
Należy w tym miejscu wskazać na fakt, że obecnie ze względu na izolację, ograniczone kontakty z najbliższym  otoczeniem, szkołą, osoby doświadczające przemocy w rodzinie mają mniejsze możliwości uzyskania pomocy. Dlatego tak ważne jest reagowanie na każdy niepokojący sygnał, głośny krzyk, płacz zza ściany.
Być może to akurat my jesteśmy jedyną, czasem i ostanią deską ratunku.

Bądźmy czujni, reagujmy, pomóżmy.