16 DNI PRZECIW PRZEMOCY WOBEC KOBIET I NIE TYLKO - Kampania "Białej wstążki" - 25 listopad - 10 grudzień 2020

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
25 listopada 2020

Obok światowej epidemii koronawirusa, która opanowała cały glob, ciągle mierzymy się z jednym z najgorszych zagrożeń,  jakim jest przemoc. Lekarstwem na nią jest miłość, szacunek, wrażliwość, życzliwość. Tak po prostu...., a może aż?

6 grudnia 1989 roku na politechnice w Montrealu mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 13 ranił, twierdząc, że nie skończył studiów technicznych, ponieważ dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Dwa lata później Kanadyjczycy postanowili włączyć się w akcję walki z przemocą wobec kobiet; jako symbol tej akcji wybrali białą wstążkę, znak niewinności, chcąc się przeciwstawić przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej stosowanej wobec kobiet”. W ciągu zaledwie sześciu tygodni 100 tys.  Kanadyjczyków założyło białą wstążkę, a wielu innych podjęło debatę na temat przemocy wobec kobiet.

Kampania „Białej Wstążki” realizowana jest na całym świecie w dniach od 25 listopada do 10 grudnia. Inaczej jest też zwana – „16 Dni Przeciw Przemocy Wobec Kobiet”.

Dzień 25 listopada rozpoczynający kampanię to Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet, a dzień 10 grudnia, kończący kampanię jest Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Podkreśla to, że stosowanie przemocy jest naruszeniem praw człowieka.

Noszenie białej wstążki ma być symbolem sprzeciwu wobec przemocy stosowanej przez mężczyzn wobec kobiet, a także osobistym zobowiązaniem noszącego ją mężczyzny, że nigdy nie będzie stosować, akceptować lub milczeć na temat przemocy wobec kobiet. Gdy chronimy kobiety,- ofiary przemocy domowej- to też chronimy dzieci. Dzieci, często są świadkami przemocy domowej, doświadczają jej, potrzebują pomocy. Dzieci, które doznały szacunku, potrafią szanować innych.

Należy w tym miejscu wskazać na fakt, że we współczesnych realiach, kiedy wskazana jest izolacja, ograniczone kontakty z najbliższym otoczeniem, szkołą, osoby doświadczające przemocy w rodzinie, mają ograniczone możliwości uzyskania pomocy. Dlatego tak ważnym jest reagowanie na każdy niepokojący sygnał, głośny krzyk, płacz zza ściany.

Bo może to akurat my jesteśmy jedyną i ostania deską ratunku. Pomoc sąsiedzka może się okazać cenną informacją i sygnałem do podjęcia działań interwencyjnych, które w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia będą podejmowane działania interwencyjne w środowisku przy zachowaniu maksymalnych środków bezpieczeństwa.

Bądźmy czujni, reagujmy, pomagajmy.


Prawdziwa dobroć jest nie tylko cnotą i radością, ale i orężem, znacznie potężniejszym niż przemoc
…      Lew Tołstoj